تردميل يك وسيله ورزشي است كه به نامهاي دو برقي، دو درجا يا دو ثابت هم شهرت يافته‌است، وسيله‌اي است كه امكان دويدن را در فضاي بسته فراهم مي‌نمايد.

دستگاه تردميل كه اكثراً موتوردار است، شامل تسمه پهني است كه با چرخش به دور غلطكها بر روي صفحه اصلي امكان راه رفتن و دويدن با سرعت‌هاي موردنظر را ايجاد مي‌نمايد. تردميل در حقيقت شرايط انجام ورزش دو، مادر ورزشها، را در خانه و فضاهاي بسته فراهم مي‌نمايد.

تردميل مي‌تواند جهت تمرينات قهرماني باشگاهي، حرفه‌اي و خانگي استفاده گردد. قدرت موتور، كمترين و بيشترين سرعت، مدت كاركرد، شيب برقي و دستي و حداكثر وزن قابل تحمل شرايط و نوع تردميل را تعيين مي‌نمايد. اكثر تردميل‌ها داراي سيستم نمايشگر ديجيتالي هستند كه ضربان قلب، مسافت، كالري، سرعت و زمان را نمايش مي‌دهد. تست ورزش تردميل پيشرفته‌اي است كه طبق برنامه‌هاي تعيين شده ورزش مي‌دهد و با الكتروكارديوگراف كامپيوتري شرايط سلامت قلب و عروق را بررسي مي‌نمايد.

تردميل در بيشتر باشگاه‌هاي ورزشي، كه در كنار ساير انواع دستگاه‌هاي ورزشي مي‌باشد. تردميل يك تسمه دارد كه چرخش آن باعث به حركت درآمدن صفحه اين دستگاه مي‌شود. به اين ترتيب، شما مي‌توانيد روي آن راه برويد يا حتي بدويد. تردميل يكي از بهترين و پر كاربردترين وسايل ورزشي براي كاهش وزن مي‌باشد.

تردميل چگونه كار مي‌كند؟

تردميل ممكن است موتور داشته يا نداشته باشند. اگر نوع بدون موتور را انتخاب كرده باشيد، در واقع، نيروي وزن و فشار پاهاي شما است كه باعث به حركت درآوردن صفحه تردميل مي‌شود. اين نوع تردميل، دستگاهي سبك است و اگر هزينه مختصري براي خريد تردميل در نظر گرفته باشيد، مي‌توانيد همين نوع را براي ورزش در منزل خودتان انتخاب كنيد.

اما نوع موتوردار تردميل، تكنولوژي پيشرفته تري دارد و موتوري كه در آن كار گذاشته شده‌است به كمك عضلات شما مي‌آيد و به اين ترتيب، شرايط گوناگوني براي دويدن يا راه رفتن براي شما به وجود مي‌آورد. اين تردميل‌ها معمولاً يك مانيتور كامپيوتري دارند كه با سيم‌هاي مخصوصي به بدن وصل مي‌شوند و مي‌توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشكار متوجه شود كه آيا شدت حركت‌هايش روي تردميل كافي است و موجب كاهش وزنش مي‌شود يا نه. اگر به صفحه مانيتور اين تردميل‌ها نگاه كنيد، برنامه‌هاي از پيش تعيين شده‌اي را خواهيد يافت كه به كمك آن‌ها مي‌توانيد الگوي راه رفتن يا دويدن خودتان را روي تردميل تنظيم كنيد.

استفاده صحيح از تردميل

هدف بيشتر افرادي كه تردميل تهيه مي‌كنند معمولاً يكي از موارد زير است:

كار با تردميل هم باعث سوختن چربي و هم ساختن عضله مي‌شود. مي‌توان با برنامه‌هاي تمريني متنوع و منظم ۳ ماهه روي تردميل تمرين كرد و خسته نشد و با عضله سازي از تناسب اندام خوبي بهره‌مند شد. كار كردن درست و منظم با تردميل باعث:

تقويت عضلات داخل و خارج ران و باسن
كاهش وزن
بدنسازي وتناسب اندام
بالا بردن انرژي بدن
بهبود فعاليت ورزشي
بهبود مقاومت بدن وقدرت قلب وعروق
حفظ وزن ايده‌آل بدن
تصحيح برنامه خواب و كاهش استرس

و در نتيجه باعث شادابي و سلامت جسمي و همچنين روحي و رواني خواهد شد.
آيا تردميل براي زانو مضر است؟

دويدن، جزء ورزش‌هاي با فشار بالا (High Impact) بر روي مفاصل تحمل كننده وزن (Weight Bearing) خصوصا زانو ومچ پا است و اين موضوع با بالا‌تر بودن وزن شخص شديد‌تر مي‌شود. بنابراين دويدن بر روي هر سطحي چه روي زمين باشد يا بر روي تردميل، در شرايطي مناسب نخواهد بود كه شخص، آرتروز يا ساييدگي غضروفي و ستون فقرات داشته يا وزن بالايي دارد.

همچنين در شرايطي كه فرد آسيب ديدگي زانو يا سابقه جراحي داشته باشد يا آسيب ديدگي‌هاي درمان نشده در رباط‌هاي صليبي زانو داشته باشد، استفاده از تردميل مناسب نيست.

زانوهايي كه شديدا پرانتزي هستند، افرادي كه تحت عمل جراحي ديسك كمري و تحت درمان‌هاي تعويض مفصل قرار گرفته‌اند و افرادي كه سابقه پيچ خوردگي مكرر مچ پا دارند نيز نبايد از اين دستگاه استفاده كنند. به اين ترتيب در صورتي كه فردي داراي يك زانوي طبيعي باشد، با رعايت اصول و داشتن كفش مخصوص، دويدن چه بر روي تردميل و چه بر روي زمين منعي ندارد.

خطرات تردميل

كساني كه به استفاده از تردميل عادت ندارند و مبتدي و تازه‌كارند يا به علل گوناگون، به انواع سرگيجه و نداشتن تعادل دچارند، در هنگام كار با تردميل، ممكن است از روي دستگاه سقوط كنند و دچار عوارض ثانويه شوند.

كساني كه با تردميل كار مي‌كنند، به علت اينكه در فضاي بيرون از منزل و فضاي آزاد نيستند، ناخودآگاه مراقب رطوبت و گرما و ميزان تعريق خود نيستند و اين موضوع ممكن است موجب بروز شوك گرمايي يا افت فشار خون شود. دماي اتاق هم بايد براي حركت روي تردميل مناسب باشد، چون اگر فضاي اتاق از لحاظ ميزان اكسيژن فقير باشد، فرد دچار حملات قلبي خواهد شد و در آخر لباس فرد هم بايد لباس مناسبي باشد، چون در غيراين صورت تهويه پوستي درست انجام نمي‌گيرد.

در ضمن، هنگامي كه شيب يا سرعت تردميل مناسب نباشد، ممكن است با فشار بر دستگاه قلبي عروقي، موجب بروز عوارض قلبي مانند اختلال خونرساني به قلب و حتي سكته قلبي شود كه اين عوارض، كم مشاهده نمي‌شود. همچنين سرعت زياد نامناسب با وضعيت آمادگي جسماني فرد استفاده كننده، موجب زمين خوردن و يا بدتر شدن وضعيت بيماري قلبي او مي‌شود.

راهنماي خريد تردميل

فاكتورهايي كه باعث انتخاب مدل خاصي از تردميل از طرف شما مي‌شود عبارتند از: وزن، قد، استطاعت مالي و فضاي در نظر گرفته در ادامه به برخي از اين موارد مي پردازيم:

بدنه

بدنه اكثر تردميلهاي موجود در بازار از فولاد مخصوص ساخته شده و در بعضي از تردميل ها از آلومينيوم مقاوم هم استفاده شده است كه ميزان استحكام بدنه تردميل ارتباط مستقيمي با تحمل وزن در اين دستگاه دارد.

موتور تردميل

موتور تردميل يكي از نكاتي است كه باعث تفاوت قيمت در تردميل هاي مختلف مي شود.

موتور تردميل نيروي لازم را به تردميل انتقال مي دهد تا تسمه به حركت درآيد. معمولا هر چه قدرت موتور بيشتر باشد قيمت تردميل گران تر مي شود. در تردميل هاي خانگي اكثرا از موتور هاي (DC ) استفاده مي شود كه اين موتور ها از جريان مستقيم برق استفاده مي كنند و جريان مستقيم همان مثبت و منفي است، مثل برق و باطري. نوع ديگر از موتور كه بيشتر تردميل هاي باشگاهي استفاده مي شود (AC) است كه از جريان متناوب برق استفاده مي كند.

سرعت تردميل

حداكثر سرعتي كه از تردميل استفاده مي كنيد چقدر است ؟ مي خواهيد بر روي تردميل راه برويد يا بدويد ؟ يا هر دو ؟ اين ها چيزهايي است كه بايد قبل از خريد تردميل از خود بپرسيد. سرعت تردميل هاي مختلف باني اسپرت را مي توانيد با كليك بر روي ادامه ي توضيحات هر كالا مشاهده نماييد. در اقلب موارد سرعت مورد استفاده بين ۳ تا ۷ كيلومتر در ساعت است و براي دويدن بين ۶ تا ۱۰ كيلومتر بر ساعت مي باشد و بيشتر از اين سرعت براي دونده هاي حرفه اي مورد استفاده قرار مي گيرد.

تحمل وزن

اگر براي منزل مي خواهيد تردميل تهيه كنيد بايد بالاترين وزن اعضاي خانواده را در نظر بگيريد و نسبت به آن تردميل تهيه كنيد و تحمل وزن دستگاه انتخابي شما بايد بالاتر از وزن سنگين ترين مصرف كننده باشد.

ايمني در حركت

بعضي از تردميل‌ها داراي گيره‌اي هستند كه با اتصال به لباس ايمني شما را در حين حركت تضمين مي‌كنند، به‌طوري كه اگر در هنگام راه‌ رفتن يا دويدن تعادل خود را از‌دست بدهيد با تكان ناگهاني شما گيره از لباس كنده شده و دستگاه به‌طور اتوماتيك خاموش مي‌شود. در ضمن اين قطعه به عنوان قفل كودك هم مورد استفاده قرار مي گيرد و اگر بر روي دستگاه نباشد، موتور تردميل حركت نمي كند.


SDS يا اثر ضربه گير

برخي از تردميل هاي جديد داراي قابليتي است كه مانع از آسيب به زانو و مفاصل هنگام استفاده از آن مي شود. اين قابليت براي افرادي كه داراي زانو درد يا درد مفاصل هستند حايز اهميت است. در اكثر تردميل ها ضربه گير وجود دارد كه اين قسمت به صورت لاستيك هاي منعطف زير تخته تردميل تعبيه شده است و باعث مي شود تا به مفاصل زانو و كمر فشار كمتري وارد شود.

نمايشگر تردميل

اين قسمت به صورت LCD كه همان صفحه طوسي يا مشكي رنگ است مانند صفحه ماشين حساب ،اعداد به رنگ مشكي روي آن نمايش داده مي شود كه نمايشگر : سرعت، مسافت ،كالري ،ضربان قلب و برنامه در حال اجرا را دارد .

تمامي تردميل ها در حالت استاندارد بايد كليد ايمني داشته باشند كه بدون اين وسيله روشن نمي شوند و در هنگام استفاده اگر از روي مانيتور برداشته شود بلافاصله موتور تردميل از حركت مي ايستد. و به صورت كشويي، آهنربايي و شاخكي بر روي مانيتور ها ديده مي شود.

دكمه هاي مانيتور به حالت لمسي ، ميكروسوئيچ و فشار بر روي مانيتور تردميل استفاده مي شود كه هر كدام مزايايي دارد ولي نمي توان دقيق گفت كدام بهتراست.

بر روي مانيتور تردميل برنامه هايي به صورت استاندارد تعبيه شده كه در مدت زمانهاي مختلف با استفاده از كم و زياد كردن سرعت و شيب برنامه مناسب براي اهداف گوناگون را پيگيري مي كنند كه اگر بيشتر باشد بهتر است و تقريبا از ۴ تا ۱۲ برنامه يا بيشتر مي باشد.

برخي از تردميل ها بر روي دسته، كليد سرعت دارند كه براي كند يا تند شدن سرعت مورد استفاده قرار ميگيرد. همچنين در تردميل هايي كه شيب برقي دارند بر روي دسته هم اين امكان وجود دارد كه شيب را كم يا زياد كنند .

فضاي منزل شما

اگر داراي محدوديت در فضاي منزل هستيد، از تردميل هايي استفاده كنيد كه داراي قابليت تاشو هستند، با اينكار تردميل شما تا ۷۰% فضاي كمتري اشغال مي كند.

قيمت

البته قيمت هميشه تعيين كننده نيست، پيشنهاد مي كنيم به جاي ديدن قيمت هاي مختلف، پارامتر هاي بالا را در نظر گرفته و بر روي مشخصات دستگاهي كه مناسب شماست تمركز نماييد. ممكن است با ديدن همه مدل هاي تردميل در باني اسپرت، بتوانيد گزينه مناسب تر با قيمت بسيار كمتر را بيابيد و مابقي مبلغي را كه در نظر گرفته ايد، ذخيره نموده يا صرف خريد ماساژور يا دستگاه ورزشي ديگري كنيد كه در كنار تردميل استفاده نماييد.

نكات مهم براي دويدن بر روي تردميل

۱- هرگز با پاهاي برهنه بر روي تردميل پياده روي نكنيد و يا ندويد و حتما بايد كفش‌هاي مخصوص دويدن را پوشيده باشيد، چراكه خطر بالاي آسيب ديدگي را در بر خواهد داشت.

۲- شروع حركت و پايان حركت بر روي تردميل همواره با سرعت بسيار آهسته انجام شود.

۳- همواره گيره ايمني دستگاه را به خود متصل كنيد.

۴- در صورتي كه حين دويدن احساس سرگيجه و يا سياهي رفتن چشم‌ها را داريد، بلافاصله تمرين را متوقف كنيد.

۵- همواره گرم كردن (Warm Up) و سرد كردن (Cool Down) با سرعت‌هاي پايين صورت بگيرد.

۶- هنگام دويدن از گرفتن دستگيره خودداري كنيد، چراكه باعث افزايش شانس آسيب ديدگي شما مي‌شود. در صورتي كه نمي‌توانيد بدون گرفتن دستگيره بدويد، سرعت شما نامناسب است.

۷- از اشتباهات شايع در حين دويدن روي تردميل، كوتاه كردن قدم‌ها و تند‌تر كردن سرعت قدم‌ها (Over Striding) به علت استرس ناشي از افتادن از روي دستگاه است كه بايد از آن اجتناب كرد.

۸- همواره سعي شود كه فرود پا بجاي پاشنه بر روي سينه پا باشد.

۹- از آنجا كه جهت حركت تردميل به سمت عقب و جهت حركت پاي شما به سمت جلو است، همواره سعي كنيد براي جلوگيري از ايجاد نيروي مخالف (Shearing Force) روي مچ و زانو‌ها، فرود پا‌ها تقريبا در زير مركز ثقل بدنتان باشد و خيلي جلو‌تر از بدن، پا‌هايتان فرود نيايد.

۱۰- مرتبا برنامه سرعت و شيب دستگاه را تغيير دهيد تا بدنتان به يكنواختي دستگاه عادت نكند.

۱۱- هرگز به طور ناگهاني در حين دويدن، از دستگاه پايين نياييد.

۱۲- از دويدن طولاني مدت بر روي شيب‌هاي بالا‌تر از ۶ تا ۷ خودداري كنيد و حتما بعد از حدود ۵ دقيقه، شيب را كاهش دهيد تا از فشار مضاعف بر روي كمر و زانو‌ها خودداري كنيد. البته پياده روي‌هاي قدرتي بر روي شيب‌هاي بالا مشكلي در پي نخواهد داشت.


ن : هایپرجیم
ت : سه شنبه 24 بهمن 1396